prawa, jak na przykład spraw cywilnych, spraw rodzinnych, spraw karnych czy też spraw dotyczących nieruchomości. Kancelaria prawna zajmuje się świadczeniem wielu usług prawnych, polegających głównie na udzielaniu porad prawnych klientom. Koszt jednorazowej porady prawnej jest ustalany indywidualnie, w zależności od rodzaju sprawy. Sama forma udzielenia porady prawnej może być różna, w zależności od sprawy z jaką przychodzi klient. Wycena indywidualnej porady prawnej jest uzależniona od stopnia skomplikowania sprawy oraz formy udzielanej pomocy prawnej. Usługi świadczone przez kancelarię prawną mogą się okazać niezbędne w wielu sytuacjach, które mogą wymagać profesjonalnej pomocy prawnej. Jednorazowa porada prawna jest usługą, z której z pewnością korzysta wiele osób, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i wśród przedsiębiorców.
Podział kancelarii prawnych
Niemal w każdym mieście można znaleźć kilka kancelarii prawnych oferujących swoje usługi klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Kancelaria prawna jest po prostu miejscem wykonywania pracy przez prawnika lub zespół osób w niej zatrudnionych. Kancelaria prawna może posiadać różne formy, jednak najczęściej spotykanymi kancelariami prawnymi są te, w których pracuje adwokat lub radca prawny. Można więc wyróżnić kancelarię adwokacką oraz kancelarię radcy prawnego. Sama kancelaria prawna może być prowadzona przez pojedynczego prawnika lub przez zespół prawników. Zarówno kancelaria adwokacka, jak i kancelaria radcy prawnego, posiadają podobny zakres świadczonych usług prawnych. Same zawody adwokata oraz radcy prawnego są tak zwanymi zawodami pokrewnymi, które należą do klasyfikacji prawników wykonujących swoją pracę w ramach prawa prywatnego. Prawnik oferujący swoje usługi klientom indywidualnym i przedsiębiorcom często prowadzi własną kancelarię prawną lub pracuje w zespole prawników w danej kancelarii.
Kwalifikacje zawodowe radcy prawnego
Zostanie radcą prawnym wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych, które umożliwiają świadczenie usług prawnych klientom. Żeby zostać radcą prawnym potrzeba wielu lat nauki, a same studia prawnicze z pewnością nie należą do prostych. Ponadto kandydat na radcę prawnego musi ukończyć tak zwaną aplikację radcowską, podczas której przygotowuje się aplikanta do samodzielnego pełnienia zawodu. Warunkiem do zostania prawnikiem jest więc ukończenie magisterskich studiów prawniczych, a następnie odbycie trzyletniej aplikacji radcowskiej. Prawo do wykonywania zawodu posiada osoba, która została wpisana na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców. Praca jako prawnik z pewnością posiada wiele zalet, ale wiąże się także z pewną odpowiedzialnością oraz trzymaniem się określonych reguł. Sama droga do zostania radcą prawnym zajmuje kilka lat nauki na studiach, a następnie odbywanie stażu podczas którego kandydat zapoznaje się z pracą radcy prawnego. Radca prawny może później świadczyć swoje usługi w kancelarii prawnej.
Usługa reprezentowania klienta
Kancelaria prawna zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej oraz udzielaniem porad prawnych klientom. W skład usług oferowanych przez kancelarię prawną wchodzi także usługa reprezentowania interesu klienta przed sądami i urzędami. Radca prawny posiada odpowiednie kwalifikacje, żeby móc występować przed sądem albo w roli pełnomocnika, albo w roli obrońcy. Występowanie przed sądami może dotyczyć wielu spraw, jak chociażby spraw rozwodowych. Prawnik oferujący usługę reprezentowania klienta przed sądem, musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Prawnik może reprezentować interesy klienta przed sądami, urzędami, a także przed osobami trzecimi w danej sprawie. Koszt takiej usługi jest ustalany indywidualnie, w zależności od rodzaju sprawy, z uwzględnieniem stawek wynikających z przepisów. Życie obfituje w różnego rodzaju sytuacje, które mogą wymagać profesjonalnej pomocy prawnej, w których to sytuacjach konieczne jest skorzystanie z usług świadczonych przez prawnika. Reprezentowanie klienta przed sądem jest jednym z obowiązków zawodowych radcy prawnego.